MŮJ PŘÍBĚH

Vítejte, jmenuji se Drahoslav Chudoba

Clear Water Lake

Můj životní příběh

Narodil jsem se 6. 7. 1965 v Rychnově nad Kněžnou jako jedno z dvojčat, dodnes si nás s bratrem lidé pletou. Velmi rád vzpomínám na dětství, které jsme trávili v Javornici u babičky nebo v Rychnově. Svoje dětská a pubertální léta jsem prožíval v rychnovském pivovaru, kde oba rodiče pracovali. Na tuto dobu vzpomínám velmi rád. Prováděli jsme lumpárny a klukoviny, lezli po skalách, kouřili ve stohu. Připadal jsem si jako jeden z hrdinů Poláčkovy knihy Bylo nás pět. Tenkrát jsme stáli na rozhraní mezi Rychnováky a Habrováky a válčili jsme. V zimě hokej na pivovarském rybníku, v létě klučičí války na vorech na vodě. Rodiče nás vedli přísnou rukou, přesto jsem prožil krásné dětství.

 

Základní i střední školu jsem absolvoval v Rychnově. Studijními léty jsem se proválčil až na vojnu a po vojně se oženil. Do práce jsem se vrhnul hned po vojně. Živil jsem se rukama, pracoval jsem na stavbě, jako mistr odborného výcviku na učilišti, až jsem se nakonec vypracoval na pozici vysoce postaveného manažera firmy. S manželkou nyní bydlíme ve vesničce Bělá. Společně jsme vychovali dvě dcery, starší vystudovala cestovní ruch a zemědělství a mladší ekonomickou školu.

Jak jsem se dostal k zemědělství? Od malička jsem u babičky v Javornici pomáhal, kydali jsme hnůj, starali se o zvířata. Brzy jsem si uvědomil, že zemědělství má perspektivu. Stejně to vnímá i moje starší dcera, která přišla s nápadem vybudovat malý statek. A tak vzniklo naše životní dílo, Venclův statek v Javornici a zemědělské zázemí v Bělé. Z hospodářství po mojí babičce jsme vlastníma rukama přes deset budovali náš malý statek. Začínali jsme s pár ovečkami a nyní máme i stáje s koňmi. Vždy jsem si z kanceláře nejraději utíkal vyčistit hlavu sem, do Javornice na stavbu statku.

 

Jsem srdcem Rychnovák, svůj region bych nikdy neměnil. Lidé jsou tu činorodí, což je vidět na obcích i městech. Dnes tu obce a města vypadají mnohem lépe než před dvaceti lety a je to zásluha především místních obyvatel. Na naší obci mi záleží, proto jsem například inicioval opravu kostela v Bělé a pevně věřím, že tímto jedním kostelíkem naše dobročinnost nekončí. Líbí se mi zdejší příroda, lesy, kam si chodím rád odpočinout a potkat se s kamarády myslivci. Myslivost je můj velký koníček, ctím tradici a život na vesnici. Nedávno jsem měl tu čest darovat dřevo z našich lesů na kruchtu pod varhany v kostele Sv. Víta v Praze.

 

Proč jsem se rozhodl kandidovat do Senátu? Chtěl bych být takovým ombudsmanem pro svůj region. Koncepce vodárenské infrastruktury tu například není dotažená do konce tak, jako v jiných regionech. Což nás může v budoucnu dohnat. Je proto nejvyšší čas s tím něco dělat. Proto jsem založil pracovní skupinu „Voda pro Podorlicko“, která do deseti let zajistí dostatek pitné vody pro celý region. Chci pomoci nejen Rychnovsku, ale i jednotlivým obcím. Starostové chtějí rozjet infrastrukturu, opravy škod a mnohé další projekty. Věřím, že z pozice senátora jim budu schopný adekvátně pomoci. Přál bych si také podporovat aktivity lidí ve spolcích, bez nich společenský život na vesnici zanikne. Jednoduše chci udělat maximu pro svůj kraj, pro své město, přidat něco ze sebe.